Sök på Childhood
KINA DEL 1 För tio år sedan startade organisationen Half the Sky för att ge föräldralösa barn i Kina en kärleksfull barndom. Resultaten av deras arbete blev dramatiska. Nu samarbetar Half the Sky och Kinas regering mot målet att utbilda personal på samtliga barnhem i hela landet. Ingen vet exakt hur många barn som växer upp på institutioner i Kina. De flesta är flickor eller pojkar med funktionshinder och har lämnats bort till en oviss framtid. När amerikanskan Jenny Bowen startade Half the Sky hade hon ett mål – hon ville se till att alla föräldralösa barn i Kina hade kärleksfulla vuxna omkring sig och en chans till en ljus framtid. Målet var högt ställt. Men det står fast, och Half the Sky har kommit längre än någon kunde ana för tio år sedan.
Adoptivdotter väckte idén Jenny Bowen och hennes man hade ett år tidigare adopterat en kinesisk flicka från ett barnhem i södra Kina. Flickan var både fysiskt och psykiskt underutvecklad, men när hon fick kärleksfull och individuell omvårdnad utvecklades hon snabbt. Jenny Bowen var förbluffad över hur fort det gick att göra livsviktig skillnad i ett barns liv. Hon började fundera över om det gick att göra samma sak för alla de barn som lever på institutioner; ibland under en kort tid, ibland hela sin uppväxt. Det blev starten till Half the Sky.
Barnhemmen i Kina drivs av myndigheterna och det var lättare sagt än gjort att testa Jenny Bowens teorier. Half the Sky behövde tillstånd för att få komma in på institutionerna och det dröjde till år 2000 innan de kunde starta ett pilotprogram. Idén var att utöka personalstyrkan, utbilda dem och se till att varje barnskötare ansvarade för högst fem barn. Resultaten visade sig snart – barn som tidigare kunnat beskrivas som autistiska utvecklades plötsligt helt normalt.
Driver 40 barnhem Sedan dess har Half the Sky målmedvetet arbetat vidare och i samarbete med myndigheterna infört sina metoder på 40 barnhem i 17 av Kinas provinser. Med skräddarsydda program för spädbarn, för små- och lite äldre barn har Half the Sky lyckats övertyga de kinesiska myndigheterna om att deras metod fungerar. När president Hu JinTao i juni 2006 besökte ett barnhem i Peking tillkännagav han att regeringen planerade en storsatsning för att förbättra situationen för föräldralösa barn. Alla barn ska få växa upp under samma blåa himmel, menade presidenten. Sex månader senare lanserades ”Blue Sky Plan” som innebar att regeringen lovade satsa 25 miljoner dollar per år fram till år 2010 på att förbättra institutionerna i landet.
Unikt samarbete med regeringen I januari 2007 fick Half the Sky en inbjudan från regeringen. Ville de bli regeringens samarbetspartner i Blue Sky Plan och utarbeta metoder och riktlinjer för arbetet på Kinas institutioner? Det var en möjlighet Half the Sky aldrig kunnat drömma om. Under en femårsperiod kommer man nu, i samarbete med regeringen och lokala myndigheter, att etablera ett modellbarnhem i var och en av Kinas 31 provinser. På varje modellbarnhem kommer Half the Sky driva sina fyra olika program och hålla utbildningar för personal från andra barnhem i provinsen. I förlängningen innebär det att alla barnhem i hela Kina kommer att få utbildning i Half the Skys metoder.
I början av 2008 var avtalet mellan Half the Sky och regeringen påskrivet och klart, och arbetet kunde sätta igång. Hittills har fyra modellbarnhem hunnit öppnas och ytterligare två startas under hösten. Tre av barnhemmen som redan drivs av Half the Sky kommer dessutom att uppgraderas till modellbarnhem under året. Mindre än ett år in på projektet har Jenny Bowen och hennes medarbetare tagit ett stort steg mot sitt mål.
Text: Maja Svenonius
Fakta: Half the Sky Projekt: Barnhem och utbildning av personal på institutioner över hela Kina Plats: Kina Målgrupp: Barn på institution Samarbete med Childhood: Sedan 2006 Stödet går till: Half the Skys barnhem i Nanning och deras fyra program för barn i olika åldrar. Sedan 2007 stödjer Childhood även programmet Blue Sky Plan som drivs i samarbete mellan Half the Sky och Kinas regering. Under en femårsperiod kommer Half the Sky att etablera modellbarnhem i alla Kinas 31 provinser där de kommer att utbilda personal från samtliga barnhem i landet.
Hemsida: www.halfthesky.org
Fler artiklar om Half the Sky:
Nästan som en riktig mamma Att växa upp på barnhem utan föräldrar är ingen lätt start på livet. Men om personalen jobbar för att skapa en familjelik miljö kan barnen utvecklas och få en lycklig barndom ändå. På Half the Skys barnhem i Kina får alla små barn en egen nanny som älskar dem och hjälper dem utvecklas.
Mer om barn på institution:
Svårt växa upp utan familj Runt om i världen växer hundratusentals barn upp på institutioner utan föräldrar. De är några av världens mest utsatta barn men det går att ge dem en bra barndom och start i livet. Nyckeln är att sätta in rätt hjälp i tid. Childhoods generalsekreterare Gunilla von Arbin och projektchef Anna De Geer berättar om hur Childhood arbetar för att ge barn på institution en bättre framtid.
2010-07-10 Stena Match Cup Sweden gav 800 000 kronor till Childhood
2010-07-02 Konsulter på lyckat dagsverke hos Childhoodprojekt
2010-06-29 Nygifta Jöbacks premiärseglar för Childhood i Celebrity Race